Pompy ciepła – co to jest, jak działają?

 

Podczas pracy pompa ciepła do ogrzewania domu działa w taki sam sposób jak lodówka.

Gdy lodówka pobiera ciepło z wnętrza i odprowadza je na zewnątrz, pompa ciepła pobiera energię cieplną z otoczenia, zamienia ją na energię cieplną i przekazuje do wnętrza budynku.

Pompa ciepła to nie tylko wydajny i zrównoważony system grzewczy, to także przyjazna dla środowiska alternatywa dla energii z paliw kopalnych.

Dlatego to kolejny argument przemawiający za pompą ciepła.

Pompa ciepła wykorzystuje energię z powietrza, gleby lub wód gruntowych i zamienia ją na energię cieplną. Poniżej odpowiadamy na najważniejsze pytania:

Jak działa pompa ciepła?

Jakie są zalety korzystania z systemu grzewczego z pompą ciepła?

Ile kosztuje instalacja i eksploatacja?

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Czy jest coś jeszcze, co musisz wziąć pod uwagę?

Zebraliśmy wszystkie informacje o pompach ciepła w jednym miejscu w łatwy do zrozumienia sposób.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji - skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!

 

Do czego służą pompy ciepła? Jak działają pompy ciepła?

zdjęcie pokazujące układ (schemat) jak działa pompa ciepła

 To, jak działają pompy ciepła można wytłumaczyć w bardzo łatwy sposób.

Pompa ciepła wykorzystuje ciepło z powietrza, gleby, wód gruntowych i zamienia je na energię cieplną, którą można wykorzystać w domu.

Potrzebna do tego jest tylko energia elektryczna.

Do wytworzenia 4 kilowatogodzin energii cieplnej przeciętna pompa ciepła potrzebuje tylko około 1 kilowatogodziny energii elektrycznej.

Oznacza to, że płacisz za jedną kilowatogodzinę, a 3 otrzymujesz za darmo.

Weź pod uwagę również to, że pompa ciepła może generować nie tylko ciepło.

Latem może również ochładzać dom lub mieszkanie.

Dodatkowo możesz zdecydować się na pompy ciepła i starać się o dofinansowanie.

 

Czy są różne rodzaje pomp ciepła? Pompy ciepła opinie

Istnieją zasadniczo trzy szerokie kategorie pomp ciepła:

  • powietrzne pompy ciepła,
  • gruntowe pompy ciepła,
  • wodne pompy ciepła.

Każda z tych pomp ciepła wykorzystuje darmową i odnawialną energię (powietrze, wodę lub energię geotermalną) do ogrzewania domu.

zdjęcie pokazujące obieg powietrza w pompie ciepła

 

Aerotermiczna pompa ciepła - powietrzna pompa ciepła powietrze

Powietrzna pompa ciepła przechwytuje ciepło z powietrza zewnętrznego, aby ogrzać dom.

Powietrzne pompy ciepła są szczególnie popularne ze względu na ich wydajność i niską cenę.

Ten rodzaj ogrzewania nadaje się głównie do domów w regionach o łagodnym klimacie. Aby ogrzać swój dom, może

sz wybrać jeden z dwóch typów powietrznych pomp ciepła:

  • Pompa ciepła powietrze-powietrze wykorzystująca jednostki wewnętrzne (podobne do klimatyzatorów) do ogrzewania domu.
  • Pompa ciepła powietrze-woda, która ogrzewa dom za pomocą hydraulicznego ogrzewania podłogowego lub grzejników wodnych.

Jeśli chcesz ogrzać dom niskoenergetyczny lub potrzebujesz dodatkowego ogrzewania za pomocą klimatyzatora, wystarczy pompa ciepła powietrze-powietrze.

Jeśli chcesz ogrzać duży dom lub dom o średniej izolacji, powinieneś wybrać pompę ciepła powietrze-woda.

 

Gruntowa pompa ciepła DAIKIN   

 

 

Geotermalna pompa ciepła - gruntowe pompy ciepła

Geotermalne pompy ciepła pobierają ciepło z gruntu za pomocą pionowych kolektorów zakopanych bardzo głęboko w ziemi lub poziomych kolektorów rozmieszczonych na całej powierzchni Twojej nieruchomości. Mają tę zaletę, że są bardziej wydajne niż powietrzne pompy ciepła. Ich instalacja wymaga jednak dość rozległej pracy. Jeśli jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem grzewczym, możesz wybrać jeden z dwóch typów geotermalnych pomp ciepła:

  • Pompa ciepła solanka-grunt, która ogrzewa dom poprzez ogrzewanie podłogowe.
  • Pompa ciepła solanka-woda, która ogrzewa dom za pomocą podgrzewaczy wody.

Z kilkoma wyjątkami, geotermalne pompy ciepła mogą być instalowane tylko w nowych budynkach,
ponieważ wymagają rozległych prac na posesji i pod fundamentami domu.

 

 

 

Hydrotermalna pompa ciepła - pompy ciepła typu woda-woda

Hydrotermalna pompa ciepła odzyskuje ciepło z wód gruntowych. Stosuje się je przy ogrzewaniu podłogowym lub grzejniku niskotemperaturowym. Jednak instalacja pompy ciepła woda-woda jest możliwa tylko wtedy, gdy nieruchomość ma wystarczające zasoby wodne.

Podobnie jak geotermalna pompa ciepła, hydrotermalna pompa ciepła jest prawie zawsze instalowana w nowych budynkach z tych samych powodów, co powyżej.

  

Jak działa pompa ciepła i jak się je montuje?  - zasada działania pompy ciepła

Miejsce instalacji pompy ciepła nie powinno znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie sypialni lub sąsiednich budynków.

Zalecana jest minimalna odległość od trzech do czterech metrów, przy czym należy również przestrzegać indywidualnych zaleceń producenta dotyczących emisji hałasu.

Lepiej, jeśli wybierzesz lokalizację od strony ulicy, która i tak jest głośna.

Trawniki są szczególnie odpowiednie do zainstalowania pompy ciepła, ponieważ mają efekt dźwiękochłonny.

Nigdy nie umieszczaj jednostki zewnętrznej pompy ciepła między dwiema ścianami, ponieważ mogą tu wystąpić efekty echa, które nawet zwiększają głośność jednostki zewnętrznej pompy ciepła.

W przypadku instalacji na zewnątrz istnieje ryzyko, że zimne powietrze zostanie wydmuchane przez pompę ciepła po ponownym zassaniu ciepła wytworzonego w domu.

Efekt ten znacznie obniża sprawność pompy ciepła. Dlatego ważne jest, aby główny kierunek wiatru nie wiał w kierunku otworu wylotowego jednostki zewnętrznej.

Dodatkowo jednostka zewnętrzna pompy ciepła powinna być swobodnie dostępna przy otworach wentylatora, aby ułatwić konserwację pompy ciepła i nie utrudniać przepływu powietrza. Otwory dmuchawy powinny również znajdować się w minimalnej odległości od chodników i tarasu, ponieważ powstały przeciąg może pogorszyć samopoczucie w bezpośrednim sąsiedztwie pompy ciepła.

Pompa ciepła typu SPLIT – co to jest?

Kompletna pompa ciepła składa się z jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej, przy czym jednostka zewnętrzna zawiera wszystkie elementy, które mogą powodować hałas. Należą do nich wentylator, parownik/skraplacz i sprężarka. Jednostka wewnętrzna jest zatem kompaktowa, co pozwala na elastyczne umieszczenie w domu.

Instalację takiej pompy ciepła musi wykonywać technik z odpowiednimi uprawnieniami chłodniczymi (uprawnienia F-Gazowe).

Pompa ciepła monoblok – co to jest?

Monoblock to pompa ciepła bez jednostki wewnętrznej, która jest podłączona bezpośrednio do systemów wodnych za pośrednictwem jednostki zewnętrznej. Pompę ciepła powietrze-woda można korzystnie uzupełnić o konwektory wentylatorowe, które pomagają rozprowadzać ciepło na większej przestrzeni.

Jakie są korzyści z posiadania pompy ciepła?

Korzyści z pomp ciepła jest wiele:

  • Przyjazny dla środowiska system dzięki wykorzystaniu energii znajdującej się w powietrzu, glebie lub wodzie.
  • Rosnące ceny energii z paliw kopalnych raczej nie wpłyną na koszty operacyjne. Dzięki pompom ciepła jesteś niezależny od rosnących cen.
  • Pompa ciepła wykorzystuje naturalnie odnawialną energię z powietrza, dzięki czemu możesz zaoszczędzić na rachunkach.
  • Oferuje optymalny komfort ogrzewania mieszkania/domu, chłodzenia, podgrzewania wody i można ją łatwo łączyć z systemami ogniw słonecznych.

Co wpływa na pracę pompy ciepła?

Pompa ciepła wykorzystuje i manipuluje prawami termodynamiki. Teraz zajmiemy się fizycznymi zasadami technologii pomp ciepła i sposobami ich wykorzystania do dostarczania ciepła przy niskim zużyciu energii.

Parownik - gdy czynnik chłodniczy przechodzi przez parownik, ma bardzo niską temperaturę i niskie ciśnienie. Gdy źródło energii (na przykład powietrze zewnętrzne) ogrzewa czynnik chłodniczy, zmienia się on w postać gazową. To właśnie niskie ciśnienie umożliwia wrzenie czynnika chłodniczego w niskich temperaturach.

Sprężarka - w sprężarce ciśnienie czynnika chłodniczego wzrasta, a następnie temperatura rośnie dalej, jednocześnie wraz ze wzrostem temperatury wrzenia. Sprężarka działa również jako pompa i zapewnia cyrkulację czynnika chłodniczego.

Skraplacz - teraz czynnik chłodniczy przepływa przez skraplacz. Wraz ze wzrostem temperatury wrzenia czynnik chłodniczy jest zmuszany do powrotu do postaci płynnej, a ciepło jest oddawane do domu.

Zawór rozprężny - na koniec czynnik chłodniczy przepływa przez zawór rozprężny, w którym następuje obniżenie ciśnienia. Następnie temperatura wrzenia ponownie spada, a temperatura czynnika chłodniczego dalej spada. Teraz czynnik chłodniczy jest ponownie gotowy do przejścia przez parownik.

W pompach ciepła powietrze-powietrze i powietrze-woda, w których obieg czynnika chłodniczego jest tworzony na miejscu, różne komponenty są podzielone na wewnętrzne i zewnętrzne. W innych pompach ciepła wszystko jest wbudowane w jedną i tę samą maszynę.

Niskotemperaturowy system grzewczy – co to jest i jak działa?

obraz pokazujący użycie pompy ciepła w mieszkaniu, instalacja pompy ciepła

Energooszczędne systemy niskotemperaturowe mogą obniżyć temperaturę zasilania do 40 stopni bez uszczerbku dla komfortu cieplnego.

Grzejniki wentylacyjne, ogrzewanie podłogowe i listwy grzewcze sprawdzają się do ogrzewania przy niskiej temperaturze zasilania.

Czy grzejniki domowe nadają się do współpracy z pompami grzewczymi?

Tak. Pompa ciepła współpracuje z wodnym systemem ogrzewania domu, tj. ogrzewaniem podłogowym lub grzejnikowym.

Główną zaletą ciepła wodnego jest możliwość wykorzystania wielu różnych źródeł ciepła. Jednocześnie źródła ciepła mają różne właściwości i zazwyczaj system ogrzewania wodnego jest dostosowany do konkretnego źródła ciepła. Tym, co przede wszystkim odróżnia pompy ciepła od np. kotłów olejowych i opalanych drewnem, jest to, że nie mogą one wytwarzać równie wysokich temperatur (bez dodatku prądu). Oznacza to, że temperatura zasilania będzie niższa.

Nawet systemy grzejnikowe, które zostały zamontowane pod kocioł opalany drewnem, zwykle mogą być używane przez pompę ciepła, ale czasami trzeba dokonać drobnej regulacji, np. poprzez wymianę grzejników lub tylko kilku z nich.

Hybrydowe systemy pomp ciepła i rozszerzenia systemu

W domach wielorodzinnych hybrydowe systemy grzewcze pomagają sprostać wysokim potrzebom grzewczym. W domach jednorodzinnych systemy hybrydowe są zwykle wykorzystywane podczas remontów w celu rozbudowy istniejących systemów grzewczych, które nadal działają. Jeśli w domu jednorodzinnym jest duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę, można ustawić system tak, aby gaz dostarczał ciepłą wodę, a pompa ciepła się nagrzewała.

Hybrydowa pompa ciepła to tak zwany system biwalentny, co oznacza, że do dostarczania ciepła wykorzystywane jest nie jedno, ale dwa źródła ciepła.

Zwykle pompa ciepła jest połączona z systemem ogrzewania gazowego, ale możliwa jest również praca z systemem ogrzewania olejowego.

System grzewczy automatycznie reguluje, które źródło jest używane. Gdy różnica między temperaturą zewnętrzną a temperaturą ogrzewania jest niewielka, pompa ciepła może ogrzewać efektywnie. Wraz ze wzrostem różnicy temperatur system ogrzewania gazowego lub olejowego przejmuje kontrolę po osiągnięciu określonego progu. Rozsądne jest połączenie pompy ciepła z systemem ogrzewania gazowego lub olejowego, zwłaszcza z powietrzną pompą ciepła.

Hybrydowy system grzewczy składający się z oleju lub gazu w połączeniu z gruntową pompą ciepła, lub wodną pompą ciepła jest możliwy, ale niepraktyczny. Powodem jest to, że stosunkowo stała temperatura gleby i wód gruntowych sprawia, że nie występują duże wahania zużycia energii elektrycznej.

Instalacja fotowoltaiczna i pompy ciepła – bezpośrednia współpraca

Pompy ciepła można bardzo efektywnie łączyć z systemem ogniw słonecznych. System ogniw słonecznych wytwarza energię elektryczną, którą zużywa pompa ciepła podczas pracy. Oznacza to dla Ciebie dwie korzyści: z jednej strony ogrzewasz w sposób zrównoważony i przyjazny dla środowiska, a z drugiej strony sprawiasz, że jesteś trochę mniej zależny od dostawców energii.

Alternatywnie można zastosować system biwalentny składający się z pompy ciepła i energii słonecznej. W przeciwieństwie do systemu ogniw słonecznych, system ten zamienia energię słoneczną na ciepło zamiast na energię elektryczną.

Wygodna obsługa jest możliwa dzięki połączeniu pompy ciepła z jednostką sterującą. Z tego miejsca możesz łatwo wybrać temperaturę zasilania i powrotu oraz wiele innych ustawień, aby uzyskać odpowiedni dla siebie efekt ogrzewania.

Jak sterować pompami ciepła? Sposób sterowania pompą ciepła w domu

Nowoczesne pompy ciepła zazwyczaj posiadają system sterowania odpowiedni dla Klienta końcowego, którym można sterować za pomocą wyświetlacza z graficznymi, łatwymi do zrozumienia elementami, podobnie jak systemy nawigacji w samochodach, za pomocą funkcji obracania i naciskania.

Jednym z ważniejszych ustawień jest oczywiście temperatura ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz redukcja nocna. Te ustawienia często można również wprowadzić za pomocą zdecentralizowanych elementów sterujących w pomieszczeniach mieszkalnych. Dalsze ustawienia są często dokonywane za pomocą trybów sterowania, dzięki którym można na przykład przełączyć sterowanie pompą ciepła na tryb wakacyjny, a następnie zachowanie ogrzewania zmienia się automatycznie. System sterowania będzie przystosowany do tego, że dom nie jest zamieszkany np. na czas urlopu i nie wymaga ogrzewania w pełnym zakresie.

Obsługa sterownika pompy ciepła jest ogólnie zaprojektowana tak, aby była łatwa do zrozumienia i przyjazna dla użytkownika.

Regulacja temperatury pompy ciepła

Ustawienie temperatury zasilania i powrotu jest jedną z najważniejszych opcji sterowania pompą ciepła.

Pompy ciepła są sterowane temperaturą. Wymaga to zainstalowania czujników temperatury wewnętrznej i zewnętrznej, które są połączone z pompą ciepła za pomocą przewodów sterujących. Regulacja przejmuje wówczas sterowanie przygotowaniem ciepłej wody użytkowej, funkcją grzania i chłodzenia oraz integracją innych wytwornic ciepła takich jak m.in. system solarny. W zależności od ustawienia pompy ciepła, ciepło jest następnie wytwarzane zgodnie z wymaganiami, zgodnie z temperaturą zewnętrzną i wewnętrzną oraz temperaturą zasobnika. W celu zapewnienia optymalnego sterowania dodatkowymi generatorami można zastosować tzw. obwody priorytetowe i skonfigurowane.

Czy pompy ciepła są ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem dla domu?

Bardzo niewiele osób inwestuje w odnawialne źródła energii tylko dla zabawy lub dobrej woli. Największą zachętą do inwestycji jest ekonomiczny zwrot i perspektywa zysku finansowego. Należy zatem pamiętać, że pompa ciepła jest droższa w zakupie niż konwencjonalne systemy grzewcze, ale urządzenia zwracają się po kilku latach dzięki niższym kosztom eksploatacji.

Czy do pomp ciepła są dodatkowe elementy wyposażenia?

Tak. Właściwe akcesoria do Twojej pompy ciepła to między innymi:

  • zestawy przyłączeniowe,
  • pakiety bezpieczeństwa,
  • płyn przeciw zamarzaniu,
  • kanały ścienne,
  • wsporniki podłogowe,
  • separatory zanieczyszczeń i wiele innych.

Są to akcesoria do konfiguracji, instalacji i uruchomienia nowej pompy ciepła. Co ważne, dobór akcesoriów do pomp ciepła wpływa na ceny pompy ciepła, dlatego inny będzie koszt pompy ciepła do domu 100m2 a inny koszt pompy ciepła do domu 200m2. Rozważyć więc wówczas można dofinansowanie do pompy ciepła, aby ceny montażu i instalacji były korzystne.

Zadzwoń do nas i zapytaj jakie akcesoria będą najlepsze do Twojej pompy ciepła. Dopiero szukasz odpowiedniej pompy do swojego mieszkania / domu? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w wyborze.

Jaką pompę powietrzną wybrać – samodzielna czy połączona z kotłem?

Hybrydowy system grzewczy (pompa powietrzna połączona z kotłem) to świetny sposób na zwiększenie efektywności energetycznej systemu grzewczego. Pompa ciepła jest z reguły najbardziej wydajna latem, a kocioł lepiej radzi sobie z bardzo niskimi temperaturami. System został zaprojektowany tak, aby automatycznie przełączać się między pompą ciepła a kotłem w zależności od tego, który jest w danym momencie najbardziej energooszczędny.

Chociaż pompa ciepła zużywa trochę energii elektrycznej do działania, to produkuje około 3-4 razy więcej energii niż zużywa, co daje sprawność energetyczną na poziomie 300-400%. Nawet najbardziej wydajny kocioł rzadko osiąga sprawność powyżej 94%.

Co to jest sprężarka inwerterowa?

Sterowana inwerterem sprężarka o zmiennej prędkości umożliwia pompie ciepła pracę w pełnym zakresie od 0 do 100%. Czyni to, analizując temperaturę i warunki w domu, możliwie dużą płynność pracy dostosowując swoją moc wyjściową, aby zmaksymalizować wydajność i komfort cieplny w budynku.

Jaka pompa ciepła będzie idealna do Twojego domu? Wybierz odpowiednią pompę ciepła dla siebie

Aby dowiedzieć się, jaką pompę ciepła zainstalować w swoim domu, ważne jest zbadanie różnych parametrów.

Poniżej kilka kryteriów, które pomogą Ci wybrać odpowiednią pompę ciepła:

Korzystanie z pompy ciepła

Pompa ciepła może być używana do ogrzewania, chłodzenia i/lub wytwarzania ciepłej wody, w zależności od modelu. Aby skorzystać z urządzenia, które grzeje zimą, a chłodzi latem, warto zdecydować się na odwracalną pompę ciepła. Do ogrzewania domu i wytwarzania ciepłej wody zalecana jest pompa ciepła powietrze-woda.

Potrzeby grzewcze domu

Aby zapewnić prawidłowe zwymiarowanie pompy ciepła, ważne jest, aby wybrać urządzenie zgodnie z potrzebami grzewczymi i liczbą osób przebywających w domu. W ten sposób łatwo jest określić odpowiednią wydajność pompy ciepła do swoich potrzeb, dzięki czemu nie marnujesz energii i możesz polegać na wydajności swojego systemu grzewczego.

Właściwości pompy ciepła

Przede wszystkim powinieneś dowiedzieć się o sprawności (wartość sprawności), funkcjach, opcjach i wydajności pompy ciepła. Szczególnie wskazane jest zwrócenie uwagi na współczynnik wydajności w celu określenia poziomu wydajności i sprawności pompy ciepła.

Nasz instalator pompy ciepła może polecić model pompy ciepła w oparciu o wielkość domu i wielkość rodziny.

Zapotrzebowanie cieplne budynku – jak je określić?

Projekty budowlane lub remontowe budynków rodzą centralne pytanie, jaką moc musi zapewniać system grzewczy. Aby określić zapotrzebowanie na energię grzewczą, należy wziąć pod uwagę wiele wartości i specyfikacji budynku. Oprócz wielkości ważną rolę odgrywa rodzaj muru i liczba okien. W obliczeniach zapotrzebowania na ciepło uwzględniane są wartości izolacji wszystkich elementów budynku.

Oprócz wymagań czysto konstrukcyjnych brane są również pod uwagę aspekty geograficzne, takie jak punkty kardynalne i położenie słońca, wpływy pogodowe, takie jak wiatr i sposób użytkowania pomieszczeń. Jeśli doprowadzenie ciepłej wody jest ustawione przez system grzewczy, należy dodać dodatkowe zużycie.

Na podstawie kalkulacji wymagań można podjąć pierwsze kroki w kierunku oszczędności środków. W wielu gospodarstwach domowych jest to duża dźwignia, ponieważ koszty ogrzewania stanowią niemałą część całkowitych kosztów energii.

Jeśli chcesz obliczyć swoje zapotrzebowanie na ciepło, stajesz przed wyzwaniem gromadzenia i sumowania wielu indywidualnych danych. Inne czynniki oddziałują na siebie i mogą skutkować zniżkami i dopłatami w ogólnym wyniku. Typowym przykładem są różnice między kalkulacją pojedynczego pomieszczenia a kalkulacją całościową. Izolacja na ścianie ma wpływ na sąsiedztwo, kanały wentylacyjne, kanały kablowe. Również systemy wyciągowe, takie jak komin czy wentylacja mechaniczna wyciągowa, mają wpływ na straty ciepła w budynku.

Skontaktuj się z nami, by obliczyć zapotrzebowanie cieplne budynku.

Oszczędności na posiadaniu pompy ciepła – ile możesz zyskać? Koszty pompy ciepła

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła, pierwsze pytanie, nad jakim się zastanawiasz to prawdopodobnie to: Jaka jest cena pompy ciepła i ile to kosztuje?

Nowa instalacja pomp ciepła, ze względu na rozległe prace wymagane często przy demontażu istniejącej instalacji i ewentualnym wierceniu lub wykopie, zwykle kosztuje znaczne kwoty. Jaka będzie całkowita ilość, zależy głównie od typu pompy ciepła i od tego, jak duży musi być system, aby był w stanie dostarczyć do domu całą potrzebną energię. Generalnie instalacja geotermalna jest najdroższą alternatywą i taką, która powoduje największe szkody w miejscu podczas instalacji, ale ostatecznie są najmniej widoczne, mają dobrą ekonomię eksploatacji przez cały rok, radzą sobie zarówno z ogrzewaniem podłogowym, jak i systemem grzejników i mają dobre warunki do pracy. Gdy pompa ciepła wyczerpie się i nadejdzie czas na nową, wymiana jest stosunkowo prostym i niedrogim środkiem, ponieważ nadal można korzystać z odwiertów lub ciepła geotermalnego.

Z kolei pompa ciepła powietrze/woda ma znacznie niższy koszt instalacji, jest przystosowana do obsługi zarówno systemów podłogowych, jak i grzejnikowych, a także ma bardzo dobrą ekonomikę eksploatacji. Pompy ciepła powietrze/woda są również specjalnie zaprojektowane z myślą o niskim poziomie hałasu, a jeśli to nie wystarczy, można w razie potrzeby dodatkowo zmniejszyć poziom hałasu w wybranych porach dnia.

Wniosek: Każdy dom ma swoje specjalne warunki, a Ty jako konsument masz wiele do rozważenia przy wyborze nowego systemu grzewczego. Zalecamy skontaktowanie się z naszym doświadczonym instalatorem, który może pomóc w obliczeniach energii i przedstawieniu propozycji kosztów.

Montaż pompy ciepła - modernizacja domu

Instalację systemu pomp ciepła można zaplanować od początku,

ale modernizacja systemu z pompą ciepła jest również zalecana w przypadku istniejących, wcześniej wykonanych budynkóobraz pokazujący warstwy montażu pompy ciepław.

Oferujemy rozwiązania, które umożliwiają pompom ciepła współpracę z ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami.

Dzieje się tak dlatego, że ogrzewanie podłogowe jest systemem ogrzewania płytowego, co oznacza, że dzięki większej powierzchni grzejnika, podczas pracy systemu potrzebna jest niższa temperatura zasilania. W rezultacie pompa ciepła musi pracować mniej, a tym samym jest bardziej wydajna.

Wymiana olejowych systemów grzewczych jest szczególnie opłacalna, ponieważ pozbywamy się m.in. zapachu oleju, zyskujesz powierzchnię całej kotłowni
i dodatkowo oszczędzasz na kosztach eksploatacji.

Generalnie modernizacja i montaż z pompą ciepła oznacza dla Ciebie ciężką pracę, zwłaszcza jeśli zdecydowałeś się na gruntową lub wodną pompę ciepła.
Nie możesz jednak zapominać, że od teraz będziesz mieć znacznie niższe koszty eksploatacyjne i nie będziesz już uzależniony od energii kopalnej. Korzystając z systemu pompy ciepła, ogrzewasz również w sposób przyjazny dla środowiska i oszczędzasz zasoby naturalne.

Instalacja pompy ciepła i restrykcje F-gazy

Czym zatem jest F-gaz? F-gaz oznacza sztuczny gaz zawierający m.in. fluor. Fluor ma nazwę chemiczną F, czyli F-gaz! W technikach pompowania ciepła, takich jak pompy ciepła i urządzenia chłodnicze, stosuje się czynnik chłodniczy. Obecnie stosuje się kilka czynników chłodniczych, które są tak zwanymi F-gazami. Kiedy te F-gazy są uwalniane lub wyciekają do atmosfery, przyczyniają się do efektu cieplarnianego w podobny sposób, jak emisje dwutlenku węgla.

Jedna z różnic polega jednak na tym, że niektóre z F-gazów są znacznie silniejszymi gazami cieplarnianymi niż dwutlenek węgla. Na przykład emisja 1 kg czynnika chłodniczego R404A ma równie duży wpływ na efekt cieplarniany, jak emisja 3922 kg dwutlenku węgla. W celu ograniczenia emisji F-gazów, a tym samym zmniejszenia emisji szkodliwych gazów cieplarnianych, Komisja Europejska podjęła decyzję o wprowadzeniu regulacji dotyczącej F-gazów.

Tak więc do montażu pomp ciepła należy wezwać techników z odpowiednimi uprawnieniami.

  #pompa ciepła w Łodzi

Pompy ciepła Łódź
Ocena 5/5
Głosów 312